הפוסטים הבאים

רעבות לשינוי - מאכילה רגשית לאכילה מודעת

May 2, 2014

1/2
Please reload

פוסטים אחרונים

November 21, 2017

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש ע"פ תגיות
עיקבו אחרי
  • Facebook Basic Square

עמוסות לאכילה - על אכילת יתר בקרב אמהות

24/03/2016

שירה אליאס רוטר

 

אם את אימא, את מכירה את זה. את העומס הרגשי והפיזי שנולד לך עם לידת הילד הראשון והולך ומתעצם עם השנים. העבודה הפיזית הכרוכה בגידול תינוק אומנם הולכת וקטנה ככל שהתינוק גדל אך אין סוף המחויבויות שהן חלק מהתפתחותו דווקא הולכות וגדלות. כאימהות, הציפיות שלנו מעצמנו והציפיות של הסביבה מאתנו מתעצמות עם השנים. אנחנו נדרשות לתמרן בין מגוון עצום של מטלות הקשורות לגנים, לבתי הספר, לארגון וניהול הבית, לעבודתנו מחוץ לבית (גם אם פיזית היא נעשית מהבית) כשכירות ו/או כעצמאיות, וכמובן מטלות הקשורות לבריאות ילידנו. בין לבין אנחנו שואפות ועושות כל שביכולתנו, ומעבר ליכולתנו –בלא מעט מקרים, להיראות טוב, לפרגן לבני זוגנו, לדאוג להורינו, להיות אחיות אכפתיות, חברות טובות ונדמה כי הרשימה אינה נגמרת.

 

להתפרע ולשחרר שליטה

הרשימה אינה נגמרת אבל סף יכולת ההכלה הרגשית שכרוכה במילוי כל המטלות האלה –נגמרת גם נגמרת. זה לא מפליא אם כן שנשים רבות רואות באכילה זמן חירות ושחרור מהעומס. אכילה נחווית אצל נשים רבות כ"מקום" שסוף סוף אפשר להתפרע בו, זמן שבו אפשר סוף סוף לשחרר שליטה. את הרי לא יכולה באמת לצעוק על הבוס שלך ולומר לו כמה שהוא אידיוט, את לא באמת יכולה להגיד לאימא מהגן של הבן שלך מה את חושבת עליה, את גם לא רוצה לצעוק על הילדים שלך כשהם מעצבנים אותך אבל...כשאת אוכלת חפיסת שוקולד, את סוף סוף יכולה להרפות מהרגשות התוקפניים שבך, לשחרר את הלחצים והעצבים שהצטברו בתוכך במהלך היום וליהנות ממנת סוכר נדיבה שלזמן קצר ממתיקה לך את החיים.     

 

עיקר הקושי של נשים הסובלות מאכילת יתר הוא בערב. אחרי המקלחות וטקסי ההשכבה,  עת יורד הלילה ואתו מגיעה העייפות הגדולה. כשאנחנו גדלות עם הידיעה שאכילה מרובה  בכלל ואכילת מתוקים בפרט היא שלילית ואסורה, אל האוכל "האסור" הזה, אנחנו משתוקקות כדי לפרוק מעלינו את העומס הרגשי שהצטבר בתוכנו במשך היום.  האוכל הוא פורקן ומנוחה. החלק במוח שמודע לאכילת היתר ולהשלכות הלא טובות שלה, החלק שחשוב לו שתאכלי מאוזן, שחשוב לו גם שתיראי טוב ותהיי בריאה, החלק הזה? - מושתק. כאילו אין לו מקום. הוא לא מדבר. את לא שומעת אותו. את רק שומעת את המקום שמשתוקק לפרוק את התסכולים מכול היום.

 

באחד מתהליכי ההתמקדות שעשיתי עם אחת המטופלות שלי, היא שמה לב, ברגע שהיא עצמה את עיניה והרגישה את הגוף שלה, שהידיים שלה מאוד מאוד מאוד כבדות כאילו יש בתוכן ברזל, כמו פלדה. היא הרגישה שהידיים זה המקום שכל היום עושה ועושה בעבודה, בבית, בשביל הילדים ובשביל אחרים. כשהלכנו יותר עמוק למקום שעושה, התחוור לה שהעשייה המרובה היא דרך לקבל אהבה, הערכה וכבוד מהסביבה.  

 

התובנה הזו, שאנו רוצים להרגיש נאהבים היא תובנה מאוד משמעותית. הצורך להיות נאהבים הוא צורך משותף ובסיסי אצל כולנו. הבשורה הטובה היא שהכוח להרגיש נאהבת נמצא בתוכנו. אם תאהבי את עצמך קצת יותר ממה שתאהבי את האחרים סביבך, אם תקפידי להיות טובה לעצמך עוד לפני שתהיי טובה לאחרים, תעריכי את עצמך בלי לחשוב על מה אחרים חושבים, העומס הרגשי שתצטרכי לפרוק בסוף היום יקטן ואתו גם ההזדקקות לאוכל כמקור פורקן. בדרך פלא תגדל גם האהבה והערכה של הסביבה החיצונית אלייך.   

 

Please reload

© 2014 Shira Focusing and constellations.

עיקבו אחרי

  • Facebook - White Circle

נהיה בקשר

שירה אליאס רוטר

רמת השרון

אימייל: shira.rotter@gmail.com

052-5381784

עיצוב ובניית אתרים: www.wixandme.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now