הפוסטים הבאים

רעבות לשינוי - מאכילה רגשית לאכילה מודעת

May 2, 2014

1/2
Please reload

פוסטים אחרונים

November 21, 2017

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש ע"פ תגיות
עיקבו אחרי
  • Facebook Basic Square

משפחתולוגיה לקראת החגים

06/09/2017

שירה אליאס רוטר

הנה החגים מגיעים, עם תחילת רוחות סתיו, ריח הגויאבות באוויר, התפשטות הקרירות והמעודנת והנעימה כל כך בערבים ומוקדם בבוקר, מגיעים הדיונים, ההחלטת והחששות לקראת ארוחת החג המשפחתית הגדולה. או אז כמה שלדים שהיו רדומים מאז פסח יוצאים מהארון, ובחלק מהמשפחות מתחילות דרמות וסאגות שיספיקו למלא סרט הוליוודי שלם.

העניינים שמתחת לפני השטח קיימים כל השנה, אך במיוחד לקראת החגים בשל ארוחת החג הגדולה מתפתחים אותם הנושאים שקיימים מתחת לפני השטח ומרימים את ראשם – ובגדול.

הרווקה שלא יכולה לסבול עוד פעם אחת את הברכה "נו בקרוב אצלך", הגיסה הביקורתית והשתלטנית, הסבתא שתמיד מוצאת ממה להיפגע, הבת עם החתן שבאופן קבוע מאחרים ולכולם יש תחושה שהם מזלזלים, סיכסוכים ועימותים בין ילדים עלולים להסתבך אם צד אחד לא מוכן להגיע כאשר הצד השני מגיע גם הוא וכו וכו, כל משפחה והדרמות שלה.

 

היום אעסוק בביקורת, ובהתמודדות יעילה איתה. 

 

באופן טבעי, כאשר אנו או ילדינו נישאים אנחנו פוגשים מקרוב משפחה שלמה שהיא אחרת. לכל משפחה יש את הקודים שלה, יש את הערכים החשובים אצלה, הדינאמיקות של על מה בדרך כלל מדברים, על מה צוחקים, על מה לא מדברים – כל אלו הם קודים שברורים לכל בני המשפחה. כאשר את מתחילה להכיר מקרוב משפחה אחרת, ההבדלים, באופן טבעי יצוצו מעל פני השטח ויבלטו.

 

האוטומאט שלנו הוא להגיב לכך בביקורת ולא לאהוב כל מיני קודים, ערכים וסגנון תקשורת והתנהגות שאת רואה בצד השני.

למשל, כלתך לא מוכנה בשום פנים ואופן שילדיה הקטנים יאכלו סוכריות, ממתקים או חטיפים. עבורה זהו רעל מוחלט. מבחינתך, סוכריות הם ללב ולנשמה, מעניקים שמחה וזו דרך טובה עבורך לקבל אהבה מיידית וקשר חם ואוהב עם הנכדים. אבל כלתך לא תוותר מיד, היא עומדת איתנה וזקופה מולך, ולא מרשה. את מתבוננת בהתנהגותה בפליאה – האם לך היו את הכוחות והאומץ האלו לצאת כנגד משהו שחמותך אמרה או עשתה? האם את העזת? יכול להיות שבזמנו שתקת, והיום לראות את כלתך חזקה ועומדת על שלה יכול להיות מראה כואבות. זה לא סגנון ההתנהגות שאת מכירה. את חווה את הכלה כלא מכבדת אותך ואת רואה מול עינייך דור חדש של נשים, חזקות, עצמאיות, דעתניות שמרשות לעצמן להגיד את דעתן ולא מפחדות.

ככל שתפתחי בתוכך הבנה לאותה כלה, שתוכלי לראות אותה כפי שהיא, לא נגדך, אלא בעד הערכים שחשובים לה אל מול ילדיה, וגם כשאת רואה את המקומות שבהם את מרגישה שהכלה נניח מגזימה בקשיחות שלה, ואת מאמינה שעבור הילדים היא "צריכה לשחרר" קצת, להיות יותר גמישה, קלילה וזורמת – את בעצם מבקרת אותה, את לא מקבלת אותה כפי שהיא. 

 

ככל שתביני שהכלה שלך אינה מושלמת וייתכן והיא עושה טעויות, גם אם היא לא מודעת להן כרגע או לעולם לא תהיה מודעות להן. כולנו שוגים , לפעמים הורים לא יודעים כלל שהם שוגים עד לאחר כמה שנים שהם רואים את התוצאה. כמו שאת לא מושלמת, וכולנו בלתי מושלמים , יהיה טוב עם תפתחי בתוכך את מרחב הקבלה – גם כאשר את רואה את ילדייך / כלותייך / בן זוגך / חמותך ... מתנהגים/מדברים בצורה אחרת ממה שאת חושבת שצריך. מרחב הקבלה חל קודם כל עליך!  מי שיש לו נטייה לשפוט ולבקר אחרים, שופט קודם כל את עצמו בתוכו –  הגיע הזמן לשים לב האם את מבקרת את עצמך, כועסת על עצמך, מאוכזבת ממך, לא מרוצה – טוב לשים לב לדברים האלו ובמשך הזמן פחות ביקורת עצמית ויותר חמלה עצמית וקבלה שלך כפי שהינך.

כאשר אנחנו נפגשים עם משפחת הבן זוג / הכלות והחתנים – מתחילה לעלות בתוכינו לפעמים ביקורת כלפי הצד השני. זה מפני שעמוק בתוכינו אנחנו שייכים למשפחת המקור שלנו, אנחנו מרגישים שהקודים שלנו, הערכים ודפוסי החשיבה וההתנהגויות שלנו הם הכי טובים ונכונים מפני שאנחנו שייכים אליהם. התפתחות היא ההבנה שהמקום שאנחנו מגיעים ממנו לא יותר טוב, הוא אחר, הוא שונה אך הוא לא טוב יותר כפי שהאוטומאט המחשבתי שלנו אומר לנו. אם כך, הדרך הטובה להתמודד עם ביקורת היא – קבלה.

קבלה של עצמך כפי שהינך, קבלה של הצד השני של המשפחה, כפי שהינה. קבלה של הבחירה של בנך בכלתך, גם אם בעיניך היא אינה מוצאת חן. כשאת לומדת לקבל את כלתך למשל ואת בני משפחתה, את מחזקת את בנך בכך שאת מכבדת את הבחירה שלו ותומכת בו. למידת הקבלה שלך של הכלה ומשפחתה יש השפעה על בני הזוג- על בנך וכלתך. כך שאם את רוצה שיהיה טוב (ואני מניחה שאם הגעת לקרוא עד שורות אלו זה מה שאת רוצה) – תני טוב. קבלי. קבלי כל אחד מבני המשפחה כפי שהוא, גם אם זה קשה לך מאד.

 המפתח לשינוי נמצא פנימה – ככל שתקבלי את עצמך בדיוק כפי שאת, יהיה בתוכך מיכל פנימי רחב יותר לקבל אחרים בדיוק כפי שהינם. וזהו בסיס הקשר והאהבה – לקבל את האחר בדיוק כפי שהוא.

 

חג שמח, שנה טובה

ובילוי משפחתי נהדר ונפלא ביחד!

 

Please reload

© 2014 Shira Focusing and constellations.

עיקבו אחרי

  • Facebook - White Circle

נהיה בקשר

שירה אליאס רוטר

רמת השרון

אימייל: shira.rotter@gmail.com

052-5381784

עיצוב ובניית אתרים: www.wixandme.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now